Czy wyrok TK to początek polexitu? Są wyniki sondażu
W ubiegły czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją. Wyrok zapadł w odpowiedzi na wniosek skierowany w marcu przez premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie zbadania zgodności z konstytucją niektórych przepisów Traktatu o UE.
Sondaż: Czy wyrok TK to początek polexitu?
W poniedziałek "Rzeczpospolita" opublikowała wyniki badania IBRiS, w którym zapytano ankietowanych czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że wyrok TK w sprawie wyższości prawa polskiego wobec unijnego to początek polexitu. Z takim stwierdzeniem zdecydowanie zgadza się 19,7 proc. badanych, a 23,2 proc. raczej się zgadza. Zdecydowanie nie zgadza się z tym 27,2 proc., a 18,1 proc. raczej się nie zgadza.
Odpowiedzi pokazują remisowy rozkład opinii badanych, z dwuprocentową przewagą tych, którzy w opuszczenie przez Polskę UE w wyniku działań TK nie wierzą (43:45). Jak podaje "Rz", to przede wszystkim elektorat PiS z poprzednich wyborów parlamentarnych (12 proc. wierzy w polexit) i osoby głosujące na Andrzeja Dudę w wyborach prezydenckich (11 proc.). Sceptyczni wobec perspektywy opuszczenia UE są też wyborcy Konfederacji (16 proc.).
Kompetencje TK i wyroki TSUE
Jednocześnie większość respondentów (57 proc.) nie uznaje kompetencji TK kierowanego przez Julię Przyłębską do podejmowania tak ważnych rozstrzygnięć, jak relacje pomiędzy prawem polskim a unijnym. Z kolei połowa badanych uważa, że wyroki TSUE trzeba wykonywać, a 38 proc. jest temu przeciwna.
Sondaż został przeprowadzony metodą CATI na 1100-osobowej grupie respondentów.